Söke Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Söke Ziraat Odası > Haberler > 03.10.2018 İTB BORSA SİMSARI BÜLENT UÇAK’ IN KATILDIĞI TOPLANTI

03.10.2018 İTB BORSA SİMSARI BÜLENT UÇAK’ IN KATILDIĞI TOPLANTI

      Bu hafta odamızda İzmir Ticaret Borsası yönetim kurulu üyesi Bülent UÇAK (borsa simsarı), Söke TARİŞ başkanı İsmail ÖZER, Söke Ticaret Borsası başkanı Ahmet Nejat SAĞEL ve üreticilerimizin katılımıyla pamukta yaşadığımız fiyat endişesi hakkında bir toplantı gerçekleştirdik.

Üzerinde durulan ve açıklanması istenen en önemli konular borsadaki fiyat oluşumu ve pamuk fiyatlarındaki düşüştü. Yönetim ve üreticiler olarak İTB’de artık sağlıklı bir fiyat oluşum ortamının olmadığını, muamelelerin şeffaf bir şekilde yapılmadığını, bu konuda büyük sıkıntı yaşadığımızı Bülent Bey’e aktardık.

Bülent Bey’in yaptığı açıklamada borsadaki fiyat oluşumu konusunda kendisinin de rahatsız olduğu bildirdi. Bu durumun sadece İTB’nin iç işlerinden kaynaklanmadığını bakanlığın da alakalı olduğunu söyledi. Yapılan yöntem değişikliğindeki sıkıntıları bakanlık müfettişlerine söylemelerine rağmen ikna edemediklerini belirtti. Fakat durumun önümüzdeki haftadan itibaren değişeceği bilgisini verdi. Bu yeni yöntemde önümüzdeki haftadan itibaren artık borsada muamele olmasa bile alıcıya ve satıcıya fiyat konusunda fikir verilebilmesi için ismen olarak referans fiyat deklare etmeye başlayacaklarını söyledi. Bülent Bey genel ekonomik sıkıntılardan dolayı geçen yılki gibi tek kalemde büyük alışverişlerin yapılmadığını alımların uzun vadede parça parça yapıldığını bunun da üreticiye fiyat düşüşü olarak yansıdığını belirtti. Bu sıkıntılı ekonomik durum yüzünden de şu anda Türkiye’de önümüzdeki yılla herhangi bir pamuk bağlantısının olmadığını söyledi.

35 yıldır ticaret yaptığını belirten Bülent Bey, hepimizin bu sektörde bir paydaş olduğunu, üretici olmazsa sistemin çökeceğini belirtti. Fakat çok mal üretmenin kalitesiz mal üretmek anlamına geldiğini söyledi. Yine Bülent Bey emanet sisteme karşı olduğunu, kendisinin çırçırcı olsa 1 balya bile emanet pamuk vermeyeceğini açıkladı. Devletin emanet sistemini engellemesi gerektiğini bildirdi. Bu gün yollarda görülen sarılıp giden her malın muamele görmeye değil emanete gittiğini, emanet sisteminin arz talep dengesini bozduğunu söyledi. Diğer yandan ithalatçıların da iç piyasadaki dengeyi önemli şekilde etkilediğini belirten Bülent Bey, bu konu içinde devletin yasa çıkararak duruma el atması gerektiğini aktardı. Örneğin her iplik işletmesinde %70 oranında yerli pamuk kullanımının zorunlu tutulabilirse bu sayede fiyat dengesinin korunabileceğini söyledi. Hatta bu konuda sivil toplum kuruluşları ile bakanlığa teklif sunabileceklerini bildirdi.

Borsa dışında gerçekleşen satışların en geç 30 gün gibi uzun bir süre sonunda sisteme yansıtıldığını bu durumdan şikâyetçi olduğumuzu belirttik. Bülent Bey bu durumu da borsa yönetimine sunacağını korbey dışı satışların daha kısa bir sürede (1 hafta içinde ve ya ertesi gün olacak şekilde) bildirilmesini sağlayacaklarını söyledi.

 

M. Kemal KOCABAŞ

    Yön. Kur. Bşk.